Světový pohár FIFA 2014

13. července 2014 sledovalo dav 74 738 diváků v Estádio do Maracanã v Rio de Janeiro a globální televizní publikum více než 900 milionů fanoušků fotbalového svazu (fotbalu), které Německo porazilo Argentinu 1–0 v AET (po prodloužení času, nebo přesčas) ve 20. finále Světového poháru FIFA. V 113. minutě hry se do památného cíle zapojily dva náhradníky za Německo. André Schürrle si pohnul po levé straně, obránil se kolem dvou obránců a předal křížový míč Mario Götzeovi, který míč ovládal na jeho hrudi a volejbal doleva od argentinského brankáře Sergia Romera. Byl to 2 379. cíl v historii soutěže a Götze, který byl jmenován Man of the Match, se stal prvním náhradním hráčem, který vstřelil vítězný gól ve finále.Jednalo se o čtvrtou trofej Světového poháru pro německý tým (západní Německo vyhrálo v letech 1954, 1974 a 1990) a první takový úspěch pro evropský tým hrající v Americe.

Německo vyhrálo mistrovství světa 2014

Ačkoli to byl obecně zklamáním finále na vynikající turnaj, po celou dobu hry stále existovaly dramatické okamžiky. Argentina byla spokojená s připuštěním teritoria s disciplinovanou obrannou linií a ustupujícím středem, které přinutilo pracné Němce do přeplněných oblastí. Jihoameričané se spoléhali na rychlejší přestávky a zaneprázdněný Javier Mascherano hledal svého talismana, Lionela Messiho, aby se protnul méně přetíženou opoziční obranou. Ve 20. minutě byl Gonzalo Higuaín jasný, ale svou snahu natáhl, ale porazil pouze německý brankář Manuel Neuer. Kromě toho měl Higuaín v 29. minutě zakázán gól, protože se mu podařilo při offside. Německo odpovědělo a Schürrle donutil Romera, aby ve 37. minutě odstrčil svůj pokus. Poté, v průběhu poločasu,Německý Benedikt Höwedes zasáhl argentinský rámec záhlavím. Během druhé poloviny, v 47. minutě, Messi natáhl střelu, čelí jen Neuerovi, ale zápas zůstal bez skóre na konci 90 a více minut. V prodloužení času se argentinská náhrada Rodrigo Palacio žalostně pokoušela lobovat o postupujícího brankáře. V umírajících sekundách zápasu Messi odstřelil volný kop poté, co předtím zmeškal hlavičkou. Ve finále Argentina nevystřelila jediný cíl na cíl, protože německá fyzická přítomnost, působivá pracovní míra a trpělivé, přesné absolvování se ukázaly jako rozhodující. Messi, který prakticky prováděl svůj tým po celou měsíční soutěž, měl určitou útěchu, když mu byl udělen jako Zlatý míč jako hráč turnaje. Německý Thomas Müller byl na druhém místě,a Arjen Robben z Nizozemska byl třetí.

Skupinové hraní.

Skupinová hra přinesla první šok, když Nizozemsko v obráceném finále v roce 2010 pomstilo Španělsko nad úplným vítězstvím 5–1. Byla to ta nejtěžší porážka, jakou kdy držitel poháru utrpěl. Vláda Španělska byla přesvědčivě smetena, protože Holanďané s kratší dobou držení se spokojili s tím, že zahájili rychlé protiútoky, aby vyloučili španělskou hru „tiki-taka“. Tento přístup vytvořil precedens a většina týmů zaujala osvěžující pozitivní přístup a použila flexibilní formace.

Všech 32 zemí v turnaji vstřelilo alespoň jeden gól, přičemž pouze Austrálie, Kamerun a Honduras nedokázaly získat jeden bod skupiny. Bosna a Hercegovina, jediný vstup bez předchozích finálových zkušeností, dokázala dokonce vyhrát 3: 1 proti Íránu. Žádná asijská země nepokročila na 16. kolo a kvalifikovaly se pouze 2 z 5 afrických vstupů (Alžírsko a Nigérie). Ačkoli 3 země ze Severní a Střední Ameriky (Kostarika, Mexiko a USA) dosáhly posledních 16, Evropa ztratila 6 ze svých 13 kontingentů.

Kromě Španělska došlo k dalším předčasným odletům. Rusko, Anglie a Itálie - se třemi nejlépe placenými trenéry, respektive Fabio Capello, Roy Hodgson a Cesare Prandelli - se všem nepodařilo dosáhnout vyřazovacích etap. Portugalsko, navzdory svému světovému hráči roku, Cristiano Ronaldo, bylo další rychlou obětí po ztrátě 4–0 v Německu a 11. hodinové losování s USA Alžírskem a Řeckem poprvé postupovalo do vyřazovací fáze.

V úvodní fázi dominovaly země Latinské Ameriky. Argentina a Kolumbie vyhrály všechny tři své hry; hostitelská země Brazílie měla dvě vítězství a jedno losování; a Chile i Uruguay skončili jako běžci ve svých příslušných skupinách. Šumivá Kostarika si zajistila své místo v posledních 16 letech, když dokázala bezchybně čerpat proti domácí Anglii. Ve fázi skupiny byli vyloučeni pouze Ekvádor a Honduras. Navzdory tomuto svrchovanosti Nového světa hrálo 45% ze 736 hráčů vybraných pro tento turnaj domácí fotbal v Evropě, přičemž anglická Premier League představovala 17%. Všech 23 Uruguayů bylo založeno v zahraničí a každý z Bosny a Hercegoviny, Ghany a Pobřeží slonoviny měl pouze jednoho hráče, který nehrál za cizí klub. Rusko nemělo nikoho, kdo by hrál za klub za jeho hranicemi,a německá skupina uvedla 16 ze svých vlastních Bundesligy.

Belgie a Nizozemsko také vyhrály své tři skupinové hry, přičemž Holanďané dosáhli 10 bodů. Německo začalo tím, že porazilo Portugalsko a sdílelo čtyři cíle s cílenou Ghanou. Francie se probojovala do vedení pěti branek proti Švýcarsku, které odpovědělo pozdě dvěma údery v sedmičlenném vysokém skóre. Cíl Clint Dempsey pro USA proti Ghaně po 29 sekundách byl pátý nejrychlejší v historii světového poháru. Americký tým si po losování s Portugalskem a po úzké porážce s Německem prohrál 2–1 vítězství a plně si zasloužil kvalifikaci. Úspěch národního týmu povzbudil zvýšené televizní pokrytí v USA

Knockout Rounds.

Brazílie, stále nepřesvědčivá pro mnoho kritiků, byla držena Chile 1: 1 remízou a musela vydržet loterii penaltového střílení, aby mohla čelit svým soupeřům. Kolumbie našla nového hrdinu v Jamesovi Rodríquezovi, vítězi Golden Boot, jako nejlepšího střelce turnaje, se šesti brankami. Jeho první ze dvou proti Uruguayi v 16. kole byla klasika. Odpružil míč na jeho hrudi, otočil se a sebral levou nohu z 23 metrů (25 yd). Dalšími pozoruhodnými cíli byly horizontální potápěčská hlavička Robina van Persie ze 14 m (15 yd) pro Holanďany proti Španělsku, levá noha Tim Cahill pro Austrálii proti Nizozemsku a brazilský volný kop David Luiz 30 m (33 yd) proti Kolumbii. Německý Müller, který vzal Silver Boot s celkem pěti brankami, vstřelil hattrick proti Portugalsku,a Xherdan Shaqiri měli všechny tři góly pro Švýcarsko proti Hondurasu. Luis Suárez, Uruguayan, jehož dva dobře brané cíle poslaly Anglii na balení, byl následně zakázán ze všech fotbalových aktivit na čtyři měsíce, protože kousl italského soupeře.

V dalším kole 16 hráčů umožnil Kostarice zmařit Řecko. Kontroverzní devadesátiminutový trest poté, co někteří z aktivních Robbenů mysleli, že se ponořili (simulovali pád), přiměl Mexiko ke ztrátě 2–1, když připustil penaltový výstřel pouhé dvě minuty poté, co Wesley Sneijder skóroval za Holanďany . Bylo to potřetí ve čtyřech hrách, které Nizozemsko přišlo zezadu vyhrát. Agresivní Francie postupně nosit Nigérii, ale Německo potřebovalo více času na to, aby se vymanilo z chmurného Alžírska. Messi zachránil Argentinu v umírajících chvílích navíc proti Švýcarsku a stanovil jediný gól, i když Švýcar zasáhl branku. USA v úchvatném střetu s Belgií podařilo přes působivý výkon nadčas přes 2: 1, když brankář Tim Howard stáhl rekord 16 záznamů.

Německo se stalo první zemí, která dosáhla čtyř po sobě jdoucích semifinále, když tým porazil Francii v nemravné aféře. V agresivním celo jihoamerickém střetu s 54 faulovými nástrahami Brazílie porazila Kolumbii 2–1, ale svého hvězdného hráče Neymara přivedl ke svému třetímu obratlu zlomením pole. Argentina zasáhla brzy proti Belgii, což v reakci představovalo malou hrozbu. Holandský trenér Louis van Gaal chytře vyměnil brankáře před střelbou proti stoické Kostarice; Tim Krul poté uložil dva tresty, aby vytrvalému Nizozemsku umožnil postup.

Rekordní semifinální senzace se objevila, když německý silný útok propadl porézní, dezorganizovanou brazilskou obranou, aby vyhrál 7–1, včetně tří gólů za 179 sekund. Miroslav Klose se stal nejvyšším střelcem Světového poháru se 16 góly. Jednalo se o první domácí porážku v Brazílii za 39 let a nejhorší od té doby, co ztratila na Uruguayi v roce 1920 v Jižní Americe 6: 0. Druhý, bezmocný semifinál, potřeboval přesčasy a střílení, než se Argentina stala vítěznou proti Nizozemsku poté, co Holanďané nemohli změnit brankáře a Romero uložil dva tresty. Nizozemsko se umístilo na třetím místě, když Brazílie opět zmizela a připustila tři góly.

Celkové hodnocení.

Před turnajem, který stál zhruba 14 miliard dolarů, zahájili Brazilci protesty proti pořádání akce v zemi, která byla ochromena přílivem chudoby. (Dokonce i nejnižší ceny vstupenek byly zhruba ekvivalentní průměrné minimální týdenní mzdě v Brazílii.) Jakmile však soutěž probíhala, dvanáct stadionů se koupalo v poutavých barevných davech, kteří se do značné míry dobře chovali, a účast byla v průměru 53 592. Brazilská ponižující semifinální ztráta způsobila v celé zemi nepokoje.

Inovace na poli zahrnovaly technologii brankové čáry, zmizení pěny na holení, která byla nastříkána na hřišti, aby se zabránilo hráčům v zasahování do volných kopů, a časových prodlev v chlazení pro hráče, když teplota dosáhla 32 ° C (90 ° F). Některé problémy zůstaly, s pochybnými offside rozhodnutím a potápěním hráči. Široký prostor pro rozhodčí - pokud jde o situace, jako je zpoždění pro vhazování a brankáři nesoucí míč mimo pokutový prostor - byl navržen tak, aby prodloužil skutečný hrací čas, který se oproti roku 2010 zvýšil o přibližně 3 minuty na celkem 57,6 průměrně minut za hru. Nakonec bylo více cílů než v turnaji 2010 (171, což se rovná rekordu v roce 1998) a vydáno méně upozornění (187 žlutých a 10 červených).

Jack Rollin je redaktorem ročníku Sky Sports Football Yearbook a Playfair Football Annual a autorem Soccer in War, 1939–45 .